• Ana Sayfa  /
  • 8. Sayı   /
  • Test – İngilizcede En Sık Kullanılan Kelimelerden Hangi Binlik Listede İyisiniz?
Test – İngilizcede En Sık Kullanılan Kelimelerden Hangi Binlik Listede İyisiniz? Test - İngilizcede en sık kullanılan 1000'lik listelerin hangisinde iyisiniz? Full view

Test – İngilizcede En Sık Kullanılan Kelimelerden Hangi Binlik Listede İyisiniz?

Kendinizi Test Edin – İngilizcede En Sık Kullanılan 1000’lik Kelime Listelerinin Hangisinde İyisiniz – Yeni bir dil öğrenmek zor gibi görünse de, yabancı bir dili konuşmak için öncelikle kaç kelimeye ve hangi kelimelere ihtiyacınız olduğunu bilmek çok önemli. Bu doğrultuda en çok sorulan soru, İngilizce konuşmak için kaç kelimeye ihtiyaç olduğudur.

Batı Ontario Üniversitesi’nde uygulamalı dilbilim profesörü olan Stuart Webb, kelime öğrenme süreci veya diğer bir ifadeyle “dil edinimi” süreci üzerinde çeşitli çalışmalar yapmıştır. Yaptığı çalışmalar sonucunda, ikinci dil öğrenen bir kişinin, kendi anadilini konuşabildiği kadar çok kelime bilmesinin inanılmaz derecede zor olduğunu keşfetmiştir. Ayrıca, ana dillerini konuşanların, kendi ana dillerindeki yaklaşık 15 bin ila 20 bin kelime, veya diğer bir ifadeyle kelime ailesi tanıdıkları sonucuna varmıştır.

Kelime Kökü ve Kelime Ailesi

Kelime ailesi demekle kastedilen şey, bir kök kelime ve bu kök kelimeden türetilen bütün çekimlerdir; örneğin: İngilizcedeki “go, going, went, gone,..” gibi; veya Türkçe örnek olarak “kırmızı, daha kırmızı, kırmızılaşma, kırmızılaşmak, kırmızımsı,…” gibi. Bundan böyle anlatımımda “kelime” dediğimde, bunun o kelime kökü ile o kök kelimeden türetilen diğer kelime formlarını da içerdiğini bilmenizi istiyorum.

Peki, ikinci bir dilde düzgün ve akıcı konuşma yapabilenler, ana dillerinde olduğu gibi ikinci dilde de 15 ila 20 bin kelime biliyor mu? Tabi ki cevap, “Hayır”. Hatta bu seviyeler pek olası da görülmüyor.

Peki, ikinci dilde düzgün bir konuşma yapmayı hedefleyen bir kişinin hedefleyeceği gerçekçi kelime sayısı ne olmalı?

Prof Webb, geleneksel bir ortamda ikinci dil öğrenen insanların – İngiltere’de Fransızca öğrenen, Japonya’da İngilizce öğrenen, Türkiye’de İngilizce öğrenen gibi diyelim – genellikle yıllar süren çalışmalardan sonra bile 2.000 ila 3.000 kelime öğrenmek için oldukça uğraştıklarını keşfetmiştir.

Örneğin Tayvan’da yapılan bir araştırma, dokuz yıl gibi bir süre kendi ülkelerinde İngilizce öğrenen bu tip öğrencilerin yarısının bile, en sık kullanılan ilk 1000 kelimeyi dahi tam olarak öğrenemediğini göstermiştir.

Ming

İngilizcede Sık Kullanılan Kelimeler!

İyi bir yabancı dil öğreniminde kelime öğrenmenin anahtarı, öğrendiğiniz kelimelerin günlük konuşmalarda hangi sıklıkla karşınıza çıkacağı olasılığıdır.

Öğreneceğiniz yabancı dildeki tüm kelimeleri öğrenmenize imkân olmadığı gibi, buna gerek de yoktur. Örneğin İngilizcedeki “beyazlatmak, ağartmak” anlamına gelen “bleach” kelimesini bilmediğiniz için İngilizce konuşurken bir sıkıntı yaşanması pek mümkün görünmüyor. Çünkü bu kelimenin en sık kullanılan İngilizce kelimeler listesinde 12001 -13000 aralığındaki on-ikinci 1000’lik listede olduğu görülüyor.

Öncelikle hangi kelimeleri öğrenmeliyiz ve zamanımızı gereksiz kelimeleri öğrenmeye çalışmakla harcamamalıyız?

Profesör Webb, bir dili hızlı bir şekilde konuşabilmenin en etkili yolunun, o dilde en çok kullanılan ve sık görülen ilk 1000 kelime kökünü seçmek ve bunları öğrenmek olduğunu söylüyor.

Birçok dili öğrenip konuşabilen ve poliglot olarak adlandırılılan insanların gizli sırlarından birinin de bu strateji olduğu biliniyor.

İngilizcede en sık kullanılan kelime köklerinden yalnızca ilk 1000’ini ve bunlardan türetilmiş kelimeleri ve bunların kombinasyonlarıyla oluşan cümle kalıplarını öğrenirseniz, o dilin % 84,3’ünü normal hayatta konuşulduğu gibi anlayabiliyorsunuz.

İngilizcede En Sık Kullanılan İlk 1000 Kelime

İlk 1000 kelime kökü, diğerlerinden çok daha değerli. Çünkü çok daha sık kullanılıyorlar.

Örneğin, “ev” anlamına gelen “house” veya “yaşamak” anlamına gelen “live” kelimesini öğrenmek, “ikamet etmek” anlamına gelen “abode” kelimesini öğrenmekten çok daha yararlıdır.

Yine “yapmak” anlamına gelen “make” veya “beyaz” anlamına gelen “white” kelimesini öğrenmek, “beyazlatmak” anlamına gelen “bleach” kelimesini öğrenmekten daha yararlıdır.

Kısacası, İngilizce konuşmak için en sık kullanılan ilk 1000 kelimeyi ve bunların kombinasyonlarıyla oluşan cümle kalıplarını bilmek, kesinlikle günlük konuşmalarınızı kolaylıkla halletmenizi sağlıyor.

Film veya TV’deki diyalogları kaçırmadan anlamak için en sık kullanılan ilk 2.000 veya 3.000 kelimeyi ve bunların oluşturduğu cümle kalıplarını bilmeniz gerekiyor.

Eğer beyninizi kelimelerin içinde bir sihirbaz gibi uçurmak istiyorsanız – yani ağır dilli romanları, gazetelerin köşe yazılarını, mükemmel yazılmış bilimsel makaleleri sorunsuz takip etmek istiyorsanız – o zaman ilk 5000 kelimenin üzerine çıkmanız gerekiyor. En çok kullanılan yaklaşık ilk 8,000 ila 9,000 kelimeyi  öğrenmeniz gerekiyor.

Özet olarak, en çok kullanılan ilk 1000 kelime kökünü bilmek günlük İngilizceyi rahat bir şekilde anlamak ve konuşabilmek için yeterlidir. İlk hedef bu olmalıdır. Unutmayın, İngilizcede en sık kullanılan ilk 1000 kelimeyi ve bu kelimelerin oluşturduğu alternatif cümle kalıplarını bilen bir kişi günlük konuşmaların % 84,3’ünü anlamaktadır.

Ayrıca İngilizcede en çok kullanılan ilk 3.000 kelime kökünü öğrenmek günlük konuşmanın anlanma oranını % 84,3‘ten %95‘e çıkartmaktadır.

İngilizcede en çok kullanılan ilk 3000 kelimeyi bilme seviyenizi ilk 5.000 kelimeye yükseltmeniz, anlama oranınızı sadece % 95’den %97’ye çıkartmanızı sağlamaktadır.

İlk 5.000 kelimeden sonraki her binlik kelime grubunu öğrenmek, anlamanızı % 1’den daha küçük miktarda artırmaktadır. Şüphesiz bu katkıların değeri bir önceki binlik gruba göre daha da azalarak devam etmektedir.

TOEFL

Test – Hangi Binlik Listede İyisiniz?

İngilizcede en sık kullanılan birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci binlik listelerin hangisinde ne kadar iyi olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, Profesör Webb’in sunduğu oldukça gerçekçi sonuçlar veren bir testin linkini bu yazının altında bulabilirsiniz.

Test sırayla ilk 1000, ikinci 1000 diye, beşinci 1000 kelimeye kadar gidiyor. Testin tamamı ortalama 5 dakikanızı, maksimum 10 dakikanızı alacaktır.

Birinci teste başlamadan önce cevapları nasıl işaretleyeceğiniz örneklerle gösteriliyor.

Her binlik test bittiğinde isterseniz biraz dinlenip devam edebilirsiniz. Ancak testi kesinlikle kapatmayın. Cevabını bildiğinizi düşündüğünüz kelimelerin karşılığını işaretleyin. Bilmediklerinizi işaretlemeyin.

Testin tamamı bittiğinde, test sonucu her 1000’lik kelime listesi için ayrı ayrı açıklamalı bir rapor şeklinde veriliyor. Hatta isterseniz test sonucunun en sonda eposta adresinizi yazarak kendinize ve hatta İngilizce öğretmeninize veya kurumunuza gönderilmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Benim Test Sonuçlarım!

Testi ben kendime uyguladım. Tamamı toplam 5 dakikamı aldı. Hatta başarı skorlarımı da sizlerle paylaşayım. Sonuç şöyle;

 İlk 1000 kelime – Başarı % 100

İkinci 1000 Kelime – Başarı % 100

Üçüncü 1000 Kelime – Başarı % 100

Dördüncü 1000 Kelime – Başarı % 97

Beşinci 1000 Kelime – Başarı % 83

 Esasen ben her grupta % 100 başarılı olacağımı umuyordum. Ama sonuç beklediğim gibi çıkmadı. Bu sonuçlara göre beşinci 1000’lik grupta yer alan kelimelerde az da olsa kısmen eksiklerim olduğu anlaşılıyor. Test sonuçlarının oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum.

Testin değerlendirilmesi şöyle; % 86’dan daha yüksek puan aldığınız her grup için, o gruptaki en sık kullanılan 1000’lik kelime ve kullanımlarına tam olarak hakimsiniz demek.

% 86 ve daha az başarı puanı aldığınız grupta başarı puanınıza bağlı olarak göreceli eksiklerinizin olduğunu anlayabilirsiniz.

 —– Sponsor Bağlantı —– 

PARETO PRENSİBİYLE / MEGA İNGİLİZCE

 —– Yazının Devamı —– 

Bu arada başlangıç 1000’lik gruplarda % 86’nın üzerinde puan alamayanlara Mega Hafıza’nın “Mega İngilizce” uygulamasına göz atmalarını tavsiye ediyorum.

Testin linkini aşağıda veriyorum. Profesör Webb’in sayfasında “Electronic version of Updated Vocabulary Levels Test” yazan linke tıklayın. Test sayfası hemen açılacaktır. Test sonuçlarınızı ve sonuçlar hakkındaki düşüncelerinizi sayfanın altındaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Kendinizi Test Edin – İngilizcede En Sık Kullanılan Hangi Binlik Kelime Listelerinde İyisiniz?

ming

Tavsiye Edilen Makaleler:

İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir ve Nasıl Hafızada Tutulur

İngilizce’de En Çok Kullanılan 100 Kelime ve Anlamları – Mega İngilizce

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.