• Ana Sayfa  /
  • Genel   /
  • Balık Yağı Zayıflatır mı? / Omega-3 Zayıflatır mı?
Balık Yağı Zayıflatır mı? / Omega-3 Zayıflatır mı? Balık Yağı Zayıflatır Mı? Full view

Balık Yağı Zayıflatır mı? / Omega-3 Zayıflatır mı?

Balık Yağı Zayıflatır mı – Gıdalarla vücuda giren yağlar, yapısı ve işlevi açısından vücutta farklılık göstermektedir. Omega3, EPA ve DHA gibi balık yağları vücuda faydalı yağlardır. Diğer yandan trans yağlar vücudun işleyişini zorlayıcı ve faydalı olmayan yağlardandır. Kimi yağlar vücutta yağ olarak depolanabileceği ve kilo aldırıcı olabileceği gibi, vücut metabolizmasını hızlandıran Omega3 gibi faydalı yağlarda vardır. Peki vücut metabolizmasını hızlandıran balık yağı – omega3 zayıflatır mı?

Balık yağı vücut metabolizmasını hızlandırdığından vücuttaki yağların da yakılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kasları da çalıştırdığı için kas kütlesi yapımına da faydası bulunmaktadır. Bu anlamda balık yağları vücutta yağ yakımını sağladığı ve kas kütlesini de artırdığı için toplam kilo alımında bir değişiklik yaratmamaktadır. Diğer bir ifade ile balık yağları vücuttaki yağ oranını azaltırken, kas oranını artırmakta, toplamda ise bir değişiklik yaratmamaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan bazı bilimsel çalışmalar aşağıda sıralanmıştır:

  • 44 kişinin katıldığı bir araştırmada, günde 4 gram balık yağı verilen kişilerin plasebo grubuna göre daha fazla kilo vermediği gözlemlenmiştir. Ancak balık yağı alan grubun, balık yağı almayan gruba oranla yaklaşık 0.5 kg vücut yağında azalma, 0.5 kg kas kütlesinde artma olduğu görülmüştür (1).
  • 6 sağlıklı yetişkin ile yapılan diğer bir çalışmada, yetişkinlerin günlük tükettiği 6 gram yağ 3 hafta boyunca her gün Omega-3 yağları ile değiştirilmiştir. Araştırma sonucunda, deneye katılan yetişkinlerin kilo kaybetmediği, ancak vücutlarındaki yağ oranlarının azaldığı gözlemlenmiştir (2).
  • Diğer bir çalışmada günde 3 gram balık yağı alanların plasebo grubuna göre 0.6 kg daha fazla yağ yaktıkları gözlemlenmiştir. Ancak yakılan yağlar kadar kas yapısına dönüşüm olduğu için katılımcıların toplam vücut ağırlığı değişmemiştir (3).

Sonuç olarak balık yağı, yani Omega3 yağları, vücutta yağ yakılmasını sağlamakta, ancak toplamda kilo verilmesini sağlamamaktadırBu yüzden balık yağları kilo verdirmemektedir. Balık yağı vücutta depolanan yağların yakılması amacıyla kullanılabilir fakat kilo verme amaçlı kullanılmamalıdır. Buna ilaveten balık yağının normal beyin, kalp ve göz fonksiyonlarına destekleyici özellikleri de bulunmaktadır.

Ayrıca “Balık Yağı Kilo Yapar Mı” sorusunun cevabı için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz:

BALIK YAĞI KİLO YAPAR MI?

REFERANSLAR

(1) – Eric E Noreen, Michael J Sass, Megan L Crowe,Vanessa A Pabon, Josef Brandauer,Lindsay K Averill. Effects of supplemental fish oil on resting metabolic rate, body composition, and salivary cortisol in healthy adultsJ Int Soc Sports Nutr. 2010; 7: 31.

(2) – Couet C., Delarue J, Ritz P, Antoine JM, Lamisse F.Effect of dietary fish oil on body fat mass and basal fat oxidation in healthy adults.Int J Obes Relat Metab Disord. 1997 Aug;21(8):637-43.

(3) – Kabir M, Skurnik G, Naour N, Pechtner V, Meugnier E, Rome S, Quignard-Boulangé A, Vidal H, Slama G, Clément K, Guerre-Millo M, Rizkalla SW.Treatment for 2 mo with n 3 polyunsaturated fatty acids reduces adiposity and some atherogenic factors but does not improve insulin sensitivity in women with type 2 diabetes: a randomized controlled study.Am J Clin Nutr. 2007 Dec;86(6):1670-9.

Yorumlar

yorum

YAZAN Dr. Zafer Ecemiş

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.