Başarılı Olmak İsteyenler İçin 5 Önemli Soru Basit her zaman kolay değildir Full view

Başarılı Olmak İsteyenler İçin 5 Önemli Soru

Başarılı Olmak İsteyenler İçin 5 Önemli Soru

“Başarısız olmaktan korkuyorsanız veya istediğiniz başarıya ulaşamıyorsanız kendinize sormanız gereken 5 önemli soru var”

Başarılı olmak – Bisiklete binmeyi öğrendiğiniz günleri bir düşünün. Bisiklete binen diğer çocukları görmek sizi heyecanlandırmıştı. Siz de bu beceriyi öğrenmek istediniz. Önce düşmeyi engelleyen yan destek tekerleriyle denediniz bisiklete binmeyi. Heyecan duydunuz ve sevdiniz. Ancak yan destek tekerleri olmadan bisiklete binmenin daha heyecanlı olacağını düşünmeye başladınız. Onlar olmaksızın denemek istediniz. Ve destek tekerleri çıkarttırdınız. Ama bu dönem pek de kolay değildi. Hemen sonuca ulaşamadınız. Düşmeler, toslamalar, incinmeler, sıyrıklar birbirini izledi. Ama vazgeçmediniz. Hep sonuçta ulaşacağınız heyecanlı sürüşleri hayal ederek bıkmadan, usanmadan denemeye devam ettiniz. Sonunda kimsenin yardımı olmadan bisiklete binmeyi öğrendiniz. Bu sizin için yeni bir hürriyetti. Her gün aynı heyecanla kalkıp, binmeye devam ettiniz ve bisiklet sürme konusunda tam olarak uzmanlaştınız. Ancak bu uzmanlaşma hiç de kısa sürede olmadı. Nihai başarıya ulaşmak başarısızlıkların, incinmelerin olduğu ve zaman alan bir süreçti.

Peki, şu anda yeni bir beceri kazanmak istediğiniz konuya nasıl yaklaşıyorsunuz? Çocukluğunuzda duyduğunuz aynı heyecanı duyuyor musunuz? Düşmelere, incinmelere, moral bozukluklarına rağmen aynı heyecanla denemeye devam etmeye hazır mısınız? Yeni bir şeyi deneme fırsatı önünüze geldiğinde hemen heyecanla başlıyor musunuz, yoksa süreçteki belirsiz zorlukları ve sorunları düşünerek bu yeni şeyi denememeye kendinizi ikna mı ediyorsunuz?

Ne oldu, ya da ne değişti de, o çocukluğumuzda bisiklete binmeyi öğrenirken yaşadığımız süreci şimdi denemiyoruz. Bunun tek bir nedeni var. Şimdi artık başkalarının fikirlerine ve düşüncelerine daha fazla önem veriyorsunuz. Çevrenizden daha fazla etkileniyorsunuz. Başarısız görünmekten veya komik duruma düşmekten korkuyorsunuz. Şüphesiz yeni birşeyi denemek size “rahatsızlık” verebilir ve hatta görünmeyen bazı “riskler” de içerebilir. Ancak ulaşacağınız hedefi düşünmek yerine, süreçteki zorluklara ve çevredekilerin sizin için ne düşüneceklerine odaklanmak başarısızlığa giden yolun başlangıcıdır diyebilirim.

Başarılı olan insanlar başarıya giden süreçteki başarısızlıkların yaşanma olasılıklarını bilirler. Başarısılıklar şüphesiz onlara da rahatsızlık verir. Ancak onlar başarısızlıkları ve başarıya giden yoldaki engelleri bu sürecin ayrılmaz bir parçası olarak görürler. Bir konuda uzmanlaşmanın zaman, gayret ve disiplin gerektirdiğini, yolda karşılaşacakları zorluklara rağmen kesinlikle vazgeçmeden yollarına devam etmeleri gerektiğini bilirler.

Başarı için yola koyulduğunuzda yolunuza devam ettiğiniz sürece başarısızlık diye bir şey yoktur. Başarısızlık denemekten vazgeçtiğiniz anda oluşan bir sonuçtur. Başarısızlık, başarıya henüz ulaşmadığınız halde yolun sonuna geldiğinizi düşünerek yola devam etmemeye karar vermek ve vazgeçmektir. Vazgeçmeden yola devam eden kişi için başarısızlık diye bir şey yoktur. Yoğun çalışmasına ve denemelerine devam eden kişi her an başarıya ulaşabilir.

KENDİNİZE SORMANIZ GEREKEN 5 SORU
Başarısız olmaktan korkuyor veya istediğiniz başarıya ulaşamıyor musunuz? Başarılı olmak için şu 5 soruyu kendinize sormalısınız:
1-) Gerçekçi olmayan bir zaman planlaması mı yaptım?

Çıkılacak merdivenleri atlayarak başarıya hızlı gitmeyi hayal ediyor olabilirsiniz. Unutmayın başarıya giden yolda merdivenleri tek tek çıkmak zorundasınız. Çok çalışmak ve adanmışlık merdivenleri geçme hızınızı artırabilir. Ancak merdivenleri atlayarak yukarı çıkma gibi bir seçeneğiniz yoktur. Özet olarak kendinize karşı sabırsız olmayın. Başkalarının ilerleme hızıyla kendinizi mukayese ederek dikkatinizi dağıtmayın. Sadece hedefinize odaklanın. Bu sizi hedefe götürecektir.

2-) Hedefe gerçekten kendimi adadım mı? Gerçekten kararlı mıyım?

Koyduğunuz hedefe ulaşmak için dayanılmaz bir arzu içinde misiniz? Sonuca ulaşmak için yapmanız gereken herşeye (şüphesiz hukuki ve ahlaki sınırlar içinde olarak!) hazır olmalısınız. Hedefe ulaşmadan önce aklınıza vazgeçmek gibi bir seçeneğin gelmeyeceğinden emin olmalısınız.

3-) Cesaretimi kıracak etkiler altında mıyım?

Denemelerdeki başarısızlıklar her insanı hüsrana uğratır. Bu sebepten dolayı çevremizde bize inanan ve bizi destekleyen insanların olmasına ihtiyacımız vardır. Çevrenizde devamlı tenkit eden ve negatif olan insanlar varsa, bunlar ihtiyacınız olan enerjinizi ve coşkunuzu tüketiyor olabilir.

4-) Başarı için kendimi hazırlıyor muyum?

Başarıya ulaşmak bir hazırlık işidir. Önce ihtiyacınız olan bilgi ve becerilere sahip olmalısınız. Politikaya atılmak isteyen bir kişinin önceden toplum karşısında konuşma derslerine katılması, satış işinde çalışmayı hedefleyen bir kişinin ikna etme süreçlerini öğrenmiş olması, okulda başarılı olmak isteyen bir öğrencinin anlayarak hızlı okuma eğitimi almış olması gibi bir hazırlıktır bu. Hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgi ve beceriyi edinmeye çalışmalısınız. Bu çok okumayı, eğitimlere katılmayı, o konuda başarılı olan insanları takip etmeyi gerektirir. Başarılı insanlar sürekli öğrenmeye devam eden insanlardır.

5-) Karşılaşabileceğim başarısızlıklara gerçekten hazır mıyım?

Unutmayın! İstemeseniz de süreçte mutlaka olumsuzluklar ve hüsranlar olacaktır. Yolda bazı yenilgilere hazır olmalısınız. Başarıya giden serüvende olumsuzlukların sürecin doğal bir parçası olduğunu önceden kabul etmiş olmanız gerekir. Başarısızlıktan korkmayan bir düşünce yapınız olmalı. Karşılaştığınız  olumsuzlukları yeni bir şey öğrenme ve yolunuzu doğru yöne doğru ayarlama fırsatı olarak görün. Hata yapmaktan kesinlikle korkmayın. Hata yapmayan kişi hiçbirşey yapmayan kişidir.

Şüphesiz el attığınız her işte mutlak başarı elde edemeyebilirsiniz. Dünyada başarılı her insanın hayatında başarısızlıklar da vardır. Ancak onlar her başarısızlığı yeni bir öğrenme fırsatı olarak görürler ve bundan aldıkları dersle yönlerine yeni ayarlar verirler. Zaten başarıya giden yol bu ayarlardan ve öğrenmelerden geçmektedir. Yeni öğrenmeler ve ayarlar var ise başarıya doğru gidiyorsunuz demektir.

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza Olimpiyatları Başkanı
© 2009 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Not: Melik Duyar’ın diğer eğitimleri ve kitapları için aşağıdaki web adreslerini ziyaret edebilirsiniz;

MEGA HAFIZA – Mega Hafıza Setleri

MEGA EĞİTİM – Beyin Temelli Eğitimler

MEGA ARİTMETİK – 5 ile 12 Yaş Arası Çocuklar İçin Beyin Egzersizleri

MEGA SHOP – Mega Hafıza Online Alışveriş Sitesi

MEGA İNOVASYON – Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon

KİŞİSEL GELİŞİM – Kişisel Gelişim Makaleleri

HIZLI OKUMA – Ücretsiz Hızlı Okuma Eğitimi

MEMORIAD – Dünya Beyin Sporları

MEGA VİTAMİN – Vitaminler, Mineraller ve Gıda Destek Ürünleri

MEGA ZEKA – Zeka Oyunları ve Zeka Oyuncakları

MEGA İNGİLİZCE – Hafıza Teknikleriyle İngilizce

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.