• Ana Sayfa  /
  • Genel   /
  • Kişisel Gelişim Firmaları Neden Kapanıyor?
Kişisel Gelişim Firmaları Neden Kapanıyor? Kişisel Gelişim Firmaları Kapanıyorpile - young people on 3d book pile Full view

Kişisel Gelişim Firmaları Neden Kapanıyor?

Kişisel Gelişim – Son 15 yılda dünyada önemli bir trend yakalamış olsa da, ülkemizde çabucak tüketilen pek çok ürün gibi, “Kişisel Gelişim” kavramı da hızla tüketilmiş durumda; inandırıcılığı zayıflamış, cazibesi azalmış konulardan biri olarak bir köşeye atılmış durumda. Çok değil, bundan 10 yıl önce kişisel gelişimle ilgili eğitimler, sözgelimi; NLP, iletişim teknikleri, beden dili, hızlı okuma vb. eğitimler yüksek ücretler ödeyen katılımcılarla dolu dolu uygulanırken, bugün bu alanda faaliyet gösteren firmaların çoğu kapanmış durumda.

Eminim, Batılı ülkelerde bu alanla ilgili eğitim veren yerler uzun ömürlüdür; kolayca açılmadığı gibi kolayca da kapanmazlar. Durum böyleyken, ülkemizde bu sektördeki firmalar neden kapanmaktadır? İnsanlar neden bu eğitimlere olan ilgilerini geri çektiler? Bu alandaki konuların eğitimini almaya ihtiyaç duymayacak kadar mükemmelleştiler mi yoksa!

Kişisel Gelişim, cazip ve önemli görülen bir terminoloji olmasına rağmen, yukarıdaki çöküşü anlatan sorunun iki kaynağı olduğunu düşünüyorum:

Birincisi, eğitim organizasyonu yapan kişisel gelişim firmalarının sadece para odaklı olmaları, para kazanmak hayaliyle vatandaşlar üzerinde bu konulara yönelik suni istekler uyandırmalarıdır. Kimin hangi konuya ihtiyacı olduğunu saptamaksızın, talep eden kişilere danışmanlık vermeden önerilen eğitimler, sonuçta hiçbir derde deva olmadığı gibi, sonucun negatif olması durumunda katılımcılarda kişisel gelişim firmalarına karşı bir inanç kaybına neden olmaktadır.

İkincisi ise, uyandırılan bu talebin yeterince doyurulamaması, başta eğitimcilerden, eğitimlerden ve diğer kitap gibi ürünlerden memnun kalınmaması; kısacası uyandırılan talebe doğru cevap verememeleridir. Kişisel gelişim eğitimleri konusuna yeterli bir liyakatı olmadığı halde kendini kişisel gelişimci olarak tanıtan ve eğitim vermeye kalkanların katılımcılarda tatminsizliğe neden oldukları gözlenmiştir. Eğitimcinin yetersizliği yanında, yayınlarının olmaması ve üstelik anlattıklarını kendisinin bile yapamaması insanların bu piyasadan kaçmalarına neden olmuştur.

Peki hepsi mi kapandı bu firmaların?

Hayır! Köklü bir geçmişi, yayınları, kurumsal yapısı ve ürün çeşitliliği ile yukarıdaki sorunların çözümünde ve bu piyasanın güvenini sağlamada hala aktif rol oynayan MEGA HAFIZA istisna bir kuruluş olarak hizmetine devam etmektedir.

Mega Hafıza Ltd. Şti., yukarıda tanımlanan “klasik” bir kişisel gelişim organizasyonu olmaktan çok köklü bir eğitim kurumudur. Türkiye’de 20 yıldır beyin temelli eğitimleriyle ve setleriyle insanların dünyalarını zenginleştirmeye devam etmektedir. Sürekli yayılan, dengeli ve mütevazi duruşuyla topluma güven veren bir kuruluş olarak MEGA HAFIZA, Eğitimleriyle ve eğitimcileriyle, yayınlarıyla insanların kişisel gelişim alanında güvenecekleri tek adres olarak göze çarpmaktadır.

Mega Hafıza eğitimleri hem bireysel katılımlara açık organizasyon olarak, hem de kuruluşlara özgü, ihtiyaç türüne göre eğitim vererek yoluna devam etmektedir. Kurumsal yapısıyla on yıllardır hizmetlerine devam eden Mega Hafıza, en son yayını olan Mega Beyin Dergisiyle de gündeme oturmuştur.

Şunu bilmekte yarar vardır:

Eğitimi verenler mükemmel, alanlar memnunsa; ödenen ücretin hak edilen sonucu verdiği görülürse,  insanlar bu eğitimlere olan taleplerinden neden vaz geçsinler?

O halde, kişisel gelişim sektörünün yeniden toparlanması için, sektörün ağabeyi MEGA HAFIZA’ nın liderliği kaçınılmazdır.

MEGA HAFIZA’ nın verdiği eğitimler, setler, yayınlar, kitaplar, kısacası ürünlerinden faydalanmak için kurumun web sitesine girin: www.megahafiza.com; ayrıca bir sorunuz olursa Mega Hafıza’ nın aşağıda verilen danışma hattını mesai saatleri içinde arayabilirsiniz:  Tel: 0-312-417 33 30

Daha fazla KİŞİSEL GELİŞİM makalesine ulaşmak için sağda verilen linke tıklayınız: KİŞİSEL GELİŞİM MERKEZİ

© 2016 Bestami Çiftçi – Mega Beyin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.