Hızlı Okuma Kursları Neden Başarısız? Hızlı Okuma Derneği Full view

Türkiye Hızlı Okuma Derneği'nin ücretsiz online hızlı okuma kursuna hemen üye olun!

Hızlı Okuma Kursları Neden Başarısız?

Hızlı okuma kursları neden başarısız?

Sayın Melik Duyar,

Sizin eğitiminize katılmadan önce üç ayrı kişinin verdiği hızlı okuma kursuna katılmama rağmen, hızlı okuma becerisine ulaşamadım ve sonuç elde edemedim. Tam umudumu kaybetmek üzereyken, bir de sizin eğitiminizi denemek istedim.  İyi ki denemişim. Keyifli, eğlenceli ve son derece düzeyli geçen iki hafta, adeta rüya gibiydi. Çok keyifli olmasının yanında motive ediciliğinin de ileri düzeyde olması benim için çok önemliydi. Bilenden değil de yapandan dinlemenin doyulmaz tadını yaşattınız. Minnettarım.                                                                                                                                                                                       Gül Muratoğlu / Ankara

Hızlı Okuma Kursları – Bilgi kirliliği, çoğu sektörde olduğu gibi, hızlı okuma, hafıza ve beyin temalı konularda da yaygın bir biçimde görünüyor. Araştırma eğiliminin de zayıf olduğu toplumumuzda, ne yazık ki, insanlar kirli bilginin tuzağına düşüyorlar; sonuçta tuzağına düşülen kişilerden uzaklaşmak bir yana, aldıkları eğitimin anlamsız olduğu veya gerekli olmadığı gibi bir sonuca ulaşıyorlar. Yanlış bilgilerini ve yanlış bildiklerini doğru sanma gibi bir tuzağa düşüyorlar. Bu doğru mu? Bu konuların özellikle hızlı okuma bağlamında neler olduğuna bakalım:

Sadece Göz Egzersizleri Yeterli mi?

 Birçok hızlı okuma programının temelinde bu şekilde göz açılarını genişletmeye çalışmanın olduğu bilinen bir gerçek. Bu gerçek, “Takistoskobik Eğitim” adı verilen bu egzersizlerde, kursiyerler bir bilgisayar programının karşısına oturtulmakta ve katılımcılara saatlerce göz egzersizleri yaptırılmaktadır.

Bazı hızlı okuma kursları bir bilgisayar karşısında 1 veya 2 günlük yoğun göz egzersizleri eğitimiyle hızlı okuma eğitimi verdiklerini iddia etmektedirler. Peki bu mümkün mü? Teorik olarak 2 günde bir hızlı okuma eğitimi verdiğini belirten bir kuruluş, bir yılda 180 civarında farklı kurs yapabilmeyi planlamaktadır.

Böyle bir iddia “hızlı okuma” kavramını “hızlı para kazanma” kavramına çevirme çabasından başka bir şey değildir. Böyle bir eğitim ancak hızlı okuma konusunda size genel bir bilgi verebilir.  Size hızlı okumayı öğretemez. Etkili bir hızlı okuma programı, kullanılan tekniklerin doğru olması ve eğitimin doğru kişi tarafından verilmesi  kaydıyla en az 2 hafta, en çok ise 6 hafta civarında olmalıdır.

Herkes Bu Eğitimi Verebilir mi?

Hızlı okuma kavramını paraya çevirme düşüncesi o kadar çok ileriye gitmiş ki; çeşitli yerlerde bazı hızlı okuma kurslarının çeşitli şehirlerde temsilcilik vereceğiyle ilgili ilanlar görüyorum. Dikkat ederseniz tek şart para… Kim olduğunuz ve ne iş yaptığınız hiç önemli değil. Yani eğitimi kimin tarafından verildiği umurlarında bile değil.

İnsanların çok hızlı okuyabileceklerinin tüm dünyada bilimsel olarak ispat edilmesi ile ülkemizde de bu konuyla ilgili birçok yayın, kurs ve seminer ilanları yoğun şekilde göze çarpmaya başlamıştır. Ancak bu tip kurs ve seminerlere katılan çoğu insan maalesef bu eğitimlerden ya umduklarını bulamamışlar, ya da biraz olsun artan okuma hızları kurs veya seminer sonrası hemen eski haline geri dönmüşlerdir.

Hızlı okuma kurslarının çoğunun neden başarısız olduğunun açıklamasını daha iyi anlamak için girişte sunulan okurumuz Sn. Gül Muratoğlu’nun “Mega Hızlı Okuma” seminerimize katıldıktan sonra gönderdiği aşağıdaki e-mail mesajına bir daha göz atmanızı öneriyorum.

Çoğu Hızlı Okuma Seminer ve Kurslarının Başarısız Olmasının Üç Temel Sebebi Vardır:

1-) Bu sebeplerden birincisi kullanılan eğitim tekniğidir.

2-) İkinci önemli neden eğitimi veren kişiyle ilgilidir.

3-) Üçüncü neden ise verilen hızlı okuma eğitiminin anlamayı, hafızada tutmayı ve hatırlamayı garanti edememesidir.

Okunan bilgilerin hafızada tutulması ve gerektiğinde hatırlanması için nelere dikkat edilmesi konusu her hızlı okuma eğitiminin birinci önceliği olmalı. Bu önemli konunun incelenmesini ve bu konuda neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgileri en sona bırakıyorum. Şimdi gelin çoğu hızlı okuma kurs ve seminerinin başarısız olması nedenlerini yakından inceleyelim;

Birinci Neden Kullanılan Eğitim Tekniğidir.

İncelerseniz çoğu hızlı okuma kurs veya seminerlerinin temel olarak sadece takistoskobik (tachistoscopic) eğitim tekniğine dayalı olduğunu görürsünüz. Maalesef takistoskobik yöntem sadece göz açılarıyla ilgilenmekte, beynin tüm fonksiyonlarını işin içine katmadığı için tek başına başarılı olamamaktadır. Aynı tekniği üçüncü mini kursta siz de denediniz. Sonucu şu anda siz de gerçekçi olarak değerlendirebiliyorsunuz.

Bu arada çoğu hızlı okuma eğitiminin bir veya iki gün gibi kısa süreli olması da ayrı bir hatadır. Tekrar ediyorum; Etkili bir hızlı okuma programı, kullanılan tekniklerin doğru olması ve eğitimin doğru kişi tarafından verilmesi kaydıyla en az 2 hafta, en çok ise 6 hafta civarında olmalıdır.

“Mega Hafıza Eğitim Merkezi” olarak, hızlı okumanın çok geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak üzere uzun bir çalışma sonucunda, hızlı okumayla ilgili beynin tüm fonksiyonlarını işin içine katarak “MEGA HIZLI OKUMA®” başlıklı eksiksiz bir eğitim seti hazırladığımızı da bu vesile ile size bildirmek istiyorum.

İkinci Neden Eğitimi Veren Kişiyle İlgilidir.

İncelerseniz, çoğu hızlı okuma kursu verdiğini iddia eden kuruluşun bu ilanlarında eğitimi veren kişinin kim olduğunun belli olmadığını görürsünüz. Doğru teknik ve doğru program kullanılsa bile, bir eğitimi kimin verdiği çok önemlidir.

  • Hızlı okuma eğitimi veren kişinin önce kendisinin hızlı okuyabilmesi gerekir.
  • Hızlı okuma eğitimi veren bir kişinin önce kendisinin hafızasının güçlü olması gerekir.
  • Hızlı okuma eğitimcisinin önce kendisinin okuduklarını hafızasında tutabilmesi gerekir.

 Sonuç: Hızlı Okuma Eğitimi Almadan Önce Sorgulayın!

Kaçımız bir hızlı okuma eğitimine karar verirken bunları sorguluyoruz? Maalesef hızlı okuma kurs ve seminerleri verdiğini iddia eden kuruluşların çoğu konunun uzmanı olmayan, hafıza, beyin fonksiyonları ve zihinsel potansiyel konusunda bilgisiz ve yetkili olmayan kişilerle çalışmaktadırlar. Katılmayı planladığınız hızlı okuma kurs ve seminer öğretmenlerini sorguladığınızda, çoğunun eğitim, psikoloji, beyin eğitimi ve özellikle modern okuma teorileriyle ilgili bir eğitim geçmişleri olmadığını göreceksiniz.

Harika bir eğitim programı bile, kötü, bilgisiz ve eğitimi yetersiz bir kişinin elinde insanlara bırakın faydalı olmayı, zararlı ve bu eğitime katılanların beyinlerini örseleyici bir hale getirmektedir.

Daha fazla detay için: http://www.megaegitim.com  ve http://www.hizliokuma.org

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.