İnovatif Düşünme için Egzersizler inovatif_dusunme_egzersizleri Full view

İmovtif düşünme için egzersizler

İnovatif Düşünme için Egzersizler

inovatif düşünme aslında eğlenceli bir süreçtir; yenilikçi düşünen; yani inovatif düşünme süreci de bir o kadar eğlencelidir. Kendisiyle barışık, sıra dışı düşünen, bazen mantıksal tüm kuralları alt üst eden, reddedebilen bir karakterdir yenilikçi düşünür. Biz böyle insanları bazen abartılı, komik, deli, bunak veya akılsız bulsak da, gerçekte onlar topluma ciddi anlamda katkıda bulunan insanlardır. Kısa  bir zaman sonra bu sanılarımızdan pişman olup onlardan özür dilemek zorunda bile kalabilirsiniz. Eh, ne yapalım; öyle acele karar vermemek lazım. Siz de inovatif düşünme uygulamaları yapan bir insan olmak istiyorsanız hazırladığımız aşağıdaki egzersizlere bir göz atın; yardımcı olacaktır.

EGZERSİZ-1:  HAYAL KURUN

Hepimiz hayatımızın bazı noktalarında çeşitli hayaller kurarız. Bu anlamda bir hayal ile ortaya çıkmak sizin için çok zor olmasa gerek. Herkes amaçlarına ulaşabilmek ve hayallerini yaşamak ister. Öyleyse harekete geçin. Biraz gevşeyin, rahatlayın ve arzu ettiğiniz yaşam veya yapmayı arzu ettiğiniz şeyler hakkında hayal kurmak için kendinize zaman ayırın.

Eğer gerçekten inovatif düşünme açısından yaratıcı olmak istiyorsanız kurduğunuz hayalleri NOT ALIN. Düşündükleriniz hakkında konuşun. Böylece günlük yaşamınızda sizi rutinleştiren, zihninizi bağlayan ve önyargılara neden olan kurallardan kurtarır ve özgürce düşünmeye sevk eder.

EGZERSİZ-2:  ÖZGÜRCE YAZIN

İnovatif düşünme özgürlüktür. Oturduğunuz yerde, boş bir kağıt parçasına özgürce ve aklınıza ne gelirse yazın. Yazım kuralları filan önemli değil, sadece kelimeleri döktürün. Yazdıklarınıza göz gezdirin. Genişletebileceğiniz bir şeyler varsa yazarak genişletin.

Özgüre yazmayı ilk denediğinizde, mantıksal düşüncenizin kapanmasının zor olduğunu göreceksiniz. Aslında hiçbir yaratıcı şey yazmayabilirsiniz. Sorun değil, egzersizin içine girdikçe, daha fazla yaratıcı şeylerle ortaya çıkabileceğinizi göreceksiniz.

EGZERSİZ-3:  KİL HAMURLA OYNAYIN

Tıpkı çocuklar gibi; hamura özgürce şekil ve kalıp vermek.  Yalnızca kendinizi hamura şekil verme sürecinde kaybedin. Onun rengine bakın. Dokusunu hissedin. Kokusunu koklayın.

Bu egzersiz inovatif düşünmede stres atmak için mükemmel bir yoldur. Kil hamuruyla oynamak rahatlatıcıdır. Stresi atar, konsantrasyonu sağlar; inovatif düşünme sürecine geçişi kolaylaştırır.

EGZERSİZ-4:  ÇOCUKLARLA GÜN GEÇİRİN

Çocuklar en mükemmel yenilikçi düşünürlerdir. Büyüdükçe bizi yenilikçi düşünceye götürecek o merak ve şaşkınlık sürecimizi kaybediyoruz. İşte tem burada çocuklarla nitelikli beraberlik çocukluğunuzdaki yenilikçi düşünürün ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Çocuklar ilham kaynağıdır; bize, çok sayıda yeni fikirler ilham edebilirler. Onlarla zaman geçirmek o yaşlarda nasıl olduğunuzu hatırlamanızı sağlayacaktır.

EGZERSİZ-5:  YENİ BİR ŞEYLER YAPIN

Daha önce yapmamış olduğunuz bir şeyi, ya da yapmaktan korktuğunuz bir şeyi yapmayı deneyin. Yeni şeyler yapmayı denemek demek hem kendiniz için ve hem de çevreniz için yeni keşifler yapmanızı sağlayacaktır.

Yeni bir şey demek, risk demektir. Dünyanın yeni bir parçasını öğrenmek de olabilir, bir uçaktan dışarıya atlamak kadar dramatik de olabilir. Heyecan dolu bu süreç, beyninizi uyarır ve yaratıcı kıvılcımlar çakmasını sağlayabilir.

EGZERSİZ-6:  BİZ MÜZİK ENSTRÜMANI ÇALMAYI ÖĞRENİN

Müzik aleti çalmak beyninizin yaratıcı düşünme konusuyla sorumlu olan bölümü harekete geçirir. Harekete geçen beyin hayal gücünüzü canlandırır. Hayal gücü sizi yenilikçi düşünme konusunda üretime zorlar. Bunun için bir enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz, ya da şarkı söylemeyi deneyebilirsiniz.

EGZERSİZ-7:  ALANINIZ DIŞINDA FARKLI MEŞGULİYETLER DE EDİNİN

Çoğu inovatif fikir başka alanda kullanılan bir fikrin farklı alanda değiştirilerek kullanılmasından veya adapte edilmesinden başka bir şey değildir. Bu anlamda kişinin farklı alanlardaki bilgi dağarcığını geliştirmesi ve dünyadaki trendleri takip etmesi önemlidir. Zaman zaman hiç ilgilenmediğiniz bir radyo kanalını dinleyin. Arada bir sizin görüşünüzde olmayan bir gazeteyi alın ve okuyun.

SONUÇ: GERİSİ SİZE KALMIŞ

İnovatif düşünme ile ilgili olarak benzer egzersizleri çoğaltabilirsiniz. Her gün evinize gittiğiniz rutin yollardan ve rutin araçlardan daha farklı yollar ve araçlar bile denemek beynimizin yenilikçi düğmelerine basamak gibi iyi gelebilir. Bunların yanında eğleneli şeyler de yapın. Hoşlandığınız, sizce heyecan veren şeyler deneyin ve zaman ayırın. Gerisi size kalmış.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.