Kilo Vermek İçin Günde Kaç Adım Atmalısınız? bir kilo vermek için günde kaç adım atmalısınız Full view

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Adım Atmalısınız?

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Adım Atmalısınız?” başlıklı bu yazıda, “Adım Başına Harcanan Kalori Nedir?”, “Bir Adım Kaç Kalori?”, “Kaç Adım Kaç Kalori?”, “Haftada bir kilo vermek için günde kaç adım atmalısınız?” ve “Haftada yarım kilo zayıflamak için günde kaç adım atmalısınız?” gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Haftada bir kilo zayıflamak için kaç kalori yakmalı

Kişisel Gelişimin klasik bir söylemi vardır; Bin kilometrelik bir yolculuk, tek bir adımla başlar. Hedef ne olursa olsun uzun yollar şüphesiz yapılan küçük işlerle başlıyor ve onların toplamıyla başarılıyor. Ancak söz kalori yakmak olunca bu sözdeki adım ifadesi yürüyüş sırasında atılan gerçek adımlarla bire bir uyuşuyor.

Kaç Adım Kaç Kalori?

Özellikle, Bir adım kaç kalori? veya Kaç adım kaç kalori? sorularının cevabını bilmek, bir günde yürüyerek kaç kalori yaktığınızı hesap etmenizi kolaylaştırıyor. Veya gün içinde kaç kalori yakmak istiyorsanız, günde kaç adım atmanız gerektiğini hesaplayabiliyorsunuz.

İşin içine hesap girince tabi işler biraz karışıyor. Ancak, günümüzde artık her şeyi kolaylaştıran aletler var. Adım sayısı için kendi kendinize hesaplar yapmak yerine, zengin özelliklere sahip pedometreler veya uygulamalar kullanabilirsiniz. Gelişmiş olan versiyonlar kalori yakma tahmininin yanı sıra, atılan adım sayısını ve kat edilen mesafeyi de hesaplayarak veriyor. Hatta bazı ileri versiyonlar rakamları hesaplamak için GPS özelliği kullanıyor. Yakılan kalori miktarını düz zemini, eğimli zemini veya tepeleri de göz önüne alarak gerçek anlamda hesaplıyorlar.

Neyse, biz şimdi ortalama bir adımda kaç kalori yakıldığına bakalım.

Sınavlarda Hızlı Okuma Teknikleri

Bir Adım Kaç Kalori?

Bir adım kaç kalori? Bir adım 0.05 kalori. Bu bilgiye dayanarak istediğiniz değer için “Kaç adım kaç kalori?” sorusunun cevabını verebilirsiniz. Adım adedini 0.05 kalori değeri ile çarpmanız yeterli olacaktır.

 Kar amacı gütmeyen ve obezite ile mücadele eden “Shape Up America” organizasyonunun verdiği bilgiye göre, attığınız her 20 adım için bir kalori yakıyorsunuz. Bu bilgiye dayanarak, günde yakmak istediğiniz kalori miktarı için atmanız gereken adım sayısını bulmak için, yakılacak kalori değerini “20” ile çarpmanız gerekiyor.

Buna göre 500 kalori yakmak için günde 10,000 adım atmayı hedeflemeniz gerekiyor. Bunu bir hafta boyunca yaparsanız, yaktığınız kalori yaklaşık yarım kilo yağ yakılmasına karşılık geliyor.

Bu hesaba göre bir adım 0.05 kaloridir.

10 bin adım kaç kilometre?

“10 bin adım kaç kilometre?” sorusunun cevabı kişiden kişiye ve adım büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 10 bin adım yaklaşık 6 ve 8 kilometre yürümeye karşılık geliyor. Yürüyüşün uzun mesafede tempolu veya koşu şeklinde yapılması yakılan kalorinin artmasını da sağlayabiliyor.

Bir kilo yağ yakmanın karşılığı 7000 kalori

 Bunun anlamı şudur; Yarım kilo yakmak için toplamda 3500 kalori harcamanız gerekiyor. Buna göre, haftada yarım kilo yağ yakmak için günde 10,000 adım, haftada bir kilo yağ yakmak için günde 20,000 adım atmanız gerekiyor.

ming

Kilo Vermek İçin Kalorimetre Tablosu

  •  Yarım kilo vermek için toplamda 3500 kalori harcamalısınız!
  • 3500 kalori toplamda 70000 adım.
  • Bu, örneğin haftada her gün 10000 adım yürümekle mümkün.
  • Bir kilo vermek için toplamda 7000 kalori harcamalısınız!
  • 7000 kalori toplamda 140000 adım.
  • Bu, örneğin haftada her gün 20000 adım yürümekle mümkün.

Hangi tür besinden ne kadar kalori alıyorsunuz?

 Karbonhidratlar: 1 gramı 4 kalori

Proteinler: 1 gramı 4 kalori

Yağlar: 1 gramı 9 kalori

Gördüğünüz gibi 1 gram yağ ile, 9 kalori alıyorsunuz. Ancak bunun yakılması için 180 adım atmanız gerekiyor. Çünkü 20 adım atmak sadece 1 kalori yakmanızı sağlayabiliyor.

KİLO VERMEK İÇİN KAÇ ADIM ATILMALI (VİDEO)

Yorumlar

yorum

YAZAN Dr. Zafer Ecemiş

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.