• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • Sosyal Medya Etkisi – Neden Çevremizin Etkisi Altında kalıyoruz?
Sosyal Medya Etkisi – Neden Çevremizin Etkisi Altında kalıyoruz? sosyal_medya Full view

Sosyal Medya Etkisi – Neden Çevremizin Etkisi Altında kalıyoruz?

Sosyal Medya Etkisi – bbc.com Future’den Michael Bond’un haberine göre, UCLA Üniversitesi’nden psikolog Daniel Richardson “İnsanların karar alırken etraftakilerin etkisinde kalıp kalmadığını, başkalarının tercihlerini görünce kendi tercihlerimizin değişip değişmediğini” anlama amaçlı bir deney yapmış.

Sosyal Medya Grup içi Etkilenme Deneyi

Sosyal Medya Etkisi – Richardson kalabalık deneyi için, Soho’da bir sanat kulübünde 50 kişiyi toplamış ve her birinin elindeki dokunmatik ekrandan özel ayarlı bir siteye giriş yaptırmış.

Bu ekranda bir noktayı, dokunarak hareket ettirilebiliyor, o noktaya denk düşen noktayı da odadaki büyük ekrandan herkes izleyebiliyor.

Böylece grubun kolektif düşüncesi gözler önüne seriliyor. Herkes kendi noktasını hareket ettirdiğinde, her katılımcı büyük ekranda telaşlı arılara benziyor.

Richardson sosyal medya konusunda da şunları söylüyor:

“İnterneti bilginin kaynağı olarak görüyoruz; oysa aslında önyargı oluşturuyor. Twitter ve Facebook bilgi paylaşma açısından çok iyi araçlar; ama belki de kendi önyargılarımızı paylaştığımız için bizi aptala dönüştürüyorlar.”

Son zamanlarda özellikle “Sosyal Medya Beyni Nasıl Etkiliyor?” konusuyla ilgili yapılan araştırma sonuçları çok dikkat çekiyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler