• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • Zeka Genleri – Bilim İnsanları Zeka Genlerini Buldu
Zeka Genleri – Bilim İnsanları Zeka Genlerini Buldu zeka_genleri Full view

Zeka Genleri – Bilim İnsanları Zeka Genlerini Buldu

Zeka Genleri – Londra’da tıp alanındaki araştırmalarıyla ünlü Imperial College, insanların zeki olup olmamasını belirleyen bir dizi gen buldu.

Bilim insanları şimdi bu genlerle oynanarak beyin gücünün arttırılabileceğine inanıyorlar.

CNN Türk’te yayınlana habere göre, araştırmacılar uzun bir süreden beri zekânın kalıtım yoluyla geçtiğine inanıyordu. Yapılan deneylerle de zekânın yüzde 75’inin soyaçekim ile geçtiği, geri kalanın ise okul ve arkadaş grupları gibi çevre faktörleri tarafından belirlendiği kanıtlandı.

Ancak şimdiye dek hiç kimse daha iyi hafıza, dikkat, beynin bilgiyi işleme hızı ve mantık yeteneklerini belirleyen genleri kesin olarak saptayamamıştı.

Londra’daki Imperial College, bu genlerin hangi genler olduğunu belirledi.

Söz konusu genler bir futbol takımına benzetildi. Oyuncuların tamamı doğru pozisyonlarında oynadığında, beyin fonksiyonlarının en ideal biçimde yerine getirildiği ve bunun da düşünce berraklığı, hızlı düşünme yeteneği ve parlak zekâlılık gibi sonuçlar doğurduğu belirlendi.

Ancak genler mutasyona uğramış ya da yanlış bir şekilde sıralanmışsa, o zaman da düşüncede durgunluk ve hatta ciddi kognitif yetersizliğe neden olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları zeka genleri düzenleyen bir “ana şalterin” var olduğuna inanıyor ve bu şalterin bulunması halinde de herkesin zekâ düğmesini çevirerek açmanın mümkün olabileceğini düşünüyor.

Yorumlar

yorum

YAZAN Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.