• Ana Sayfa  /
  • 8. Sayı   /
  • Dünya Pİ Günü – Pİ Sayısının Kaç Hanesini Biliyorsunuz?
Dünya Pİ Günü – Pİ Sayısının Kaç Hanesini Biliyorsunuz? Dünya Pi Günü Kutlamaları Full view

Dünya Pİ Günü – Pİ Sayısının Kaç Hanesini Biliyorsunuz?

Dünya Pİ Günü – Pi sayısının basamaklarını hafızada tutabilmek için hedefinizin kaç hane olduğuna bağlı olarak farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Ancak binlerce haneyi hafızada tutabilmek için görsel hafızaya dayanan profesyonel “Fotografik Hafıza Teknikleri” en kolay olanıdır. Ancak “Fotografik Hafıza Teknikleri” gibi kolaylıkları bilmeyenler de kısmen az sayıda hane sayısını hafızada tutabilmek için bazı yaratıcı ama hantal teknikler geliştirebiliyorlar.

Örneğin amacı Pi sayısının ilk 38 hanesini hafızasına yerleştirmek olan ve anladığım kadarıyla “Fotografik Hafıza Teknikleri”ni bilmeyen bir takipçimizin bana gönderdiği mesajında öyle bir şiir yazmış ki, yazdığı şiirdeki her kelimenin harf sayısı sırayla Pi sayısının hane değerlerine karşılık geliyor.

Bana gönderdiği serbest nazımda özel şiiri aşağıda paylaştım. Tabi bu arada “0 (sıfır)” değerli olan haneler için bir kelime yazamayacağı için, sıfır değerli haneler için benim bir televizyon kanalında “0” için kullandığım “SİMİT” ifadesini farklı bir kural olarak kullanmış. Şiirde “SİMİT” kelimesi geçerse o kelimedeki harf sayısına bakılmaksızın temsil ettiği değeri sıfır oluyor. Bu arada benim televizyon kanalında söylediğim ”0″ değeri için “Simit” kelimesi kullanılması ilişkisi, “0” rakamının şekil olarak bir simit şekline benzemesi ve her iki ifadenin de “s” harfi ile başlamasıdır. (Kaynak: Melik Duyar, “Melik Duyar’ın Fotografik Hafıza Teknikleri”, 1996, Mega Hafıza)

İşte şiir. Bakalım bunu siz hafızanızda tutabilecek misiniz?

3.141592653589793238462643383279502884…

  3,   Ben,
  14159   O dert, o hüzün diyemeden,
  26535   en ilginç roman tam nerde
  8   söyleyin.
  979   Ahlaksızı, vahşisi, hergelesi,
  3238   hem en çok yalakası,
  462643   orta oyuncu it sürüsü bile var.
  38   Ama bitirdim,
  32795   tam en iyisini yapmıştım derken,
  02884   Simit en mükemmel beslenme oldu.

Oldukça hantal olmasına rağmen, bu örneğe göre yapmanız gereken şey şu; yukarıda verilen serbest nazım şiiri ezberleyeceksiniz. Böylece şiirdeki kelimelerin harf sayılarını sırayla söylerseniz, Pi sayısının ilk 38 hanesini de saymış olacaksınız.

Tabii bu şiir oluşturma ve ezberleme yöntemi görsel hafızaya dayanmadığı için oldukça zor. Kelimeler üreteceksiniz, kelimelerin harfleri Pi sayısının rakamları ile aynı sayıda harfe sahip olacak, sonra bunları çok tekrarla ezberlemeye çalışacaksınız. Oysa, “Fotografik Hafıza Teknikleri” ile bırakın 38 haneyi, binlerce haneyi çok kısa sürede hafızanıza yerleştirebilir ve sayabilirsiniz. Bir ezber yapmadan, daha profesyonel ve kolay olan “Fotografik Hafıza Teknikleri”nden örnekler görmek istiyorsanız, bu web sayfasının alt tarafında verilen linkten ücretsiz “Beyin Eğitimi” e-posta kurslarına üye olabilirsiniz. Kurslar üç günde bir e-posta adresinize gönderilmektedir.

Dünya Pi Günü kutlamaları ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıda verilen “Dünya Pi Günü Nedir?” linkine tıklayınız.

DÜNYA Pİ GÜNÜ NEDİR?

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.