• Ana Sayfa  /
  • 5.Sayı   /
  • Albert Einstein Zeka Testinden (IQ) Kaç Puan Aldı?
Albert Einstein Zeka Testinden (IQ) Kaç Puan Aldı? Einstein'ın Zeka Testi Puanı Full view

Albert Einstein Zeka Testinden (IQ) Kaç Puan Aldı?

Albert Einstein Zeka Testinden (IQ) Kaç Puan Aldı?

Bu soru Albert Einstein hayattayken de kendisine sorulan sorular arasındadır. Hatta bu konuyla ilgili olarak Einstein’a mektup yazan çocuklar da olmuştur. On yaşındaki küçük bir kız Einstein’a gönderdiği mektupta aynen şöyle yazmıştır;

Sn Profesör Einstein, … Kuzenimle aramızda girdiğimiz bir iddiadan dolayı size bu mektubu yazıyorum. O sizin IQ puanınızın 175 olduğunu söyledi. Ben ise 190 olduğunu söyledim. Hangimizin iddiası doğru. … Benim zeka puanım 145.” (*)

Bu sorunun cevabını vermeden önce IQ’nun ne olduğu konusunda kısa bir bilgi vermek istiyorum.

“Intelligence Quotient” ifadesinin baş harflarinden oluşan “IQ” entellektüel zekanın ölçülmesi için kullanılan bir katsayıdır. İfade Alman psikolog ve filozof Wilhelm Stern tarafından 1912 yılında türetilmiştir. IQ, aşağıda farmülü verildiği gibi kişinin “Zeka Yaşının” (Intelligence Age – IA) “Biyolojik Yaşına” (Life Age) oranı olarak tespit edilmektedir.

IQ = (Zeka Yaşı / Biyolojik Yaş) x 100

Bulunan IQ değeri verilen zeka skalarına göre analiz edilir. Çoğu IQ skalasında normal zekayı temsil eden “100” ortalama değer olarak kabul edilmektedir. Örnek bir zeka (IQ) puanı skalası aşağıda verilmiştir:

Zeka / IQ  Açıklama
>140 dahi
120-139 çok zeki
110-119 zeki
90-109 normal zeka
80-89 düşük zeka
70-79 çok düşük zeka
69> son derece düşük zeka

Bu kısa girişten sonra merak edilen başlıktaki soruya geri dönebiliriz. Çoğu insan Albert Einstein’in kaç kere IQ testine girdiğini ve bu testlerden kaç puan aldığını merak etmektedir.

sınavda doğru seçeneği seçmek

Bu soruların cevabı şudur:

Bilindiği kadarıyla Albert Einstein hiçbir zaman zeka testine girmemiştir.Bundan dolayı da IQ test puanının kaç olduğu bilinmemektedir.

20. yüzyılda bilim insanları hayatta olmayan Leonardo da Vinchi (1452 – 1519), Mozart (1756 – 1791) ve Goethe (1749 – 1832) gibi bazı dahilerin biyografik bilgilerine dayanarak onların zeka puanlarını tahmin etmeye çalıştılar. Albert Einstein da zeka puanı biyografik bilgilere dayanılarak hesaplanan dahiler arasındadır. Yapılan hesaplamalar Einstein’ın zeka puanının 160 ile 180 arasında bir değer olduğu tahminini ortaya koymuştur. Ancak bu sadece bir tahmin olup, Einstein’ın katıldığı bir zeka testinden aldığı puana dayanmamaktadır.

(*) Kaynak: Alice Calaprice, “Dear Professor Einstein: Albert Einstein’s letters to and from children”, Prometheus Books, 2002.

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
MEMORIAD  Hafıza Olimpiyatları Türkiye Başkanı
© Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.