• Ana Sayfa  /
  • 8. Sayı   /
  • Scarborough’un Okuma Halatı – Hollis Scarborough Kimdir?
Scarborough’un Okuma Halatı – Hollis Scarborough Kimdir? Hollis Scarborough Kimdir - Scarborough'un Okuma Halati Full view

Scarborough’un Okuma Halatı – Hollis Scarborough Kimdir?

Scarborough’un Okuma Halatı – Hollis Scarborough Kimdir – Dr Hollis Scarborough, New Haven, Connecticut’taki Haskins Laboratories’de kıdemli bir bilim insanı olup, Amerikalı bir psikolog ve okuryazarlık uzmanıdır. 1981’den beri okuma edinimi alanında önde gelen bir araştırmacıdır ve okuma öğretimi konusunda ABD ulusal politikasını geliştirme çabalarına katılmıştır.

Hollis Scarborough Kimdir?

Scarborough, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Araştırma Konseyi, Ulusal Bilimler Akademisi’nin (1996–1998) “Küçük Çocuklarda Okuma Güçlüğünü Önleme Komitesi“nin bir üyesiydi. 1999’dan 2007’ye kadar “Society for the Scientific Study of Reading“in yönetim kurulunda yer aldı. 1994’ten 2002’ye kadar “Annals of Dislexia” dergisinin yardımcı editörlüğünü yaptı ve “Uluslararası Disleksi Derneği“nin danışmanlar konseyinde olmaya devam ediyor (IDA). 2009’da Scarborough, IDA’nın “Samuel Torrey Orton Ödülü“nü Susan Brady ile paylaştı. Orton Ödülü, derneğin en yüksek ödülüdür.

 —– Sponsor Bağlantı —– 

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

 —– Yazının Devamı —– 

Scarborough’un Okuma Halatı

Scarborough’un Okuma Halatı – Hollis Scarborough Kimdir – Dr. Hollis Scarborough özellikle “Scarborough’un Okuma Halatı” teorisiyle tanınmaktadır. 1990’ların başında “Okuma Halatı” kavramını icat etti. Ebeveynlerin, çocuklarının yetkin bir okuyucu olmak için ustalaşmaları gereken çeşitli becerileri anlamalarına yardımcı olmak için kullandı. Başlangıçta, amacını göstermek için boru temizleyicilerinden yapılmış bir modeli bir araya getirmişti.

2001 yılında ürettiği model “Scarborough’un Okuma Halatı (Scarborough’s Reading Rope)” adıyla “Handbook of Early Literacy Research“te (Neuman/Dickinson) yayınlandı. Okuma öğretmenleri bunun ne kadar yararlı olduğunu hemen gördü ve hem yeni öğretmenleri hem de ebeveynleri eğitmek için bir temel haline geldi.

Yorumlar

yorum

YAZAN Melik Duyar

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.